Telefon komórkowy to chyba najpopularniejszy atrybut XXI wieku, stał się on bowiem naszym centrum dowodzenia, w którym trzymamy niezbędne nam dane, kontakty, informacje czy aplikacje służące rozrywce. Warto jednak mieć na uwadze, że smartfon to sprzęt stosunkowo drogi, a przy okazji wrażliwy na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Jednym z zagrożeniem, które może skutecznie zniszczyć nasz kieszonkowy komputer jest niska temperatura, której w naszym kraju nie unikniemy. Co więc robić, by nasz telefon z powodzeniem przetrwał nadchodzącą zimę?

Telefon a niska temperatura

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że niskie temperatury mogą uszkodzić, a nawet skutecznie zniszczyć naszą komórkę. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że nie są to sytuacje, które zdarzają się codziennie, jednak w przypadku tak delikatnego i cennego sprzętu jak smartfon warto dmuchać na zimne.Okazuje się, że najbardziej zagrożone są baterie litowo – jonowe, które są oczywiście niezbędne w każdym smartfonie. Wystawienie jej na działanie niskiej temperatury może powodować, że będzie się szybciej rozładowywać, a to z kolei poskutkuje stałym uszkodzeniem – a czy jest coś bardziej irytującego niż powiadomienia o niskim stanie baterii co kilka godzin?

Również ekrany LCD stosowane w telefonach nie przepadają za ujemną temperaturą – wystawione na jej wpływ, często tracą kolory, a nawet przepalają się, co skutkuje wyświetlaniem zarysu wyłączonego już wcześniej obrazu. Nie można zapominać o podzespołach, zmiany temperatur mogą sprawić, że w telefonie pojawią się niewielkie kropelki pary czy wody, które w kontakcie z elektroniką mogą spowodować niemałe zamieszanie.

Co zrobić, by zabezpieczyć swój smartfon?

Najbezpieczniej oczywiście, byłoby nie korzystać z telefonu, gdy może go to narazić na niską temperaturę, należy jednak mieć na uwadze to, że w dobie społeczeństwa informacyjnego jest to w zasadzie niemożliwe. Dlatego też warto uciec się nieco mniej inwazyjnych metod – ważne by trzymać telefon w wewnętrznej kieszeni kurtki, dzięki czemu zminimalizujemy negatywny wpływ niskiej temperatury. Dobrym pomysłem będzie też zaopatrzenie się w etui, które dodatkowo zabezpieczy nasz sprzęt. Jeżeli już musisz korzystać z telefonu na mrozie przez dłuższy czas, pamiętaj by wyłączyć go przed wejściem do ciepłego pomieszczenia – daj mu kilkanaście minut na złapanie temperatury pokojowej, a będziesz miał pewność, że zarówno bateria, ekran jak i podzespoły będą bezpieczne.

Jeśli szukasz porad i nowości związanych z technologiami, zajrzyj na expert-tech.pl, a na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *