Wybór cyfrowych przetworników wagi  od HBM, przeznaczonych do ważenia dynamicznego  zapewnia dokładność w branży maszyn do napełniania, pakowania oraz ważenia kontrolnego.

Właściwe sterowanie procesami przemysłowymi o dużej dynamice jest trudnym zadaniem. Maszyny zwykle są używane na liniach produkcyjnych, gdzie często muszą odmierzać rozmaite materiały z różnymi prędkościami. Jakość tych operacji zależy od dokładności, zakresu i prędkości próbkowania wybranych czujników oraz możliwości zapisu i analizy wygenerowanych danych przez elektronikę pomiarową. Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda to trywialnie, dozowanie cieczy i proszków na skalę przemysłową jest niezwykle złożone. Liczne pomiary i kontrole muszą być wykonane w ułamkach sekundy by nie zakłócić przepływu operacji oraz nieustannie optymalizować proces produkcyjny.

Ważenie statyczne i dynamiczne

Istotą ważenia dynamicznego jest dokładność i powtarzalność pomiaru w możliwie krótkich interwałach czasowych. O ważeniu dynamicznym możemy mówić gdy częstość generowania wyników pomiaru przekracza 1 Hz. Najczęściej do tego celu stosujemy analogowe przetworniki wagi w połączeniu z odpowiednią elektroniką, lub cyfrowe, w których sygnał analogowy jest konwertowany na cyfrowy w kompaktowej, stalowej obudowie przetwornika.

Pomiar

Najważniejszym elementem jest poprawnie dobrany przetwornik wagi. W ofercie Biura Inżynierskiego Maciej Zajączkowski znajdują się za równo analogowe jak i cyfrowe czujniki przeznaczone do ważenia dynamicznego. Belki single point z rodziny PW takie jak PW2D, PW6D, PW18, PW22.  Wykonane z aluminium analogowe czujniki dopuszczają rozmiary platformy do 600 x 500 mm, dostępne są w wielu zakresach aby spełnić szeroki obszar wymagań. Dzięki 6-przewodowemu systemowi kompensacji napięcia zasilania, można sobie pozwolić na elastyczną zmianę długości kabla bez pogorszenia dokładności pomiaru. Kolejną propozycją jest wykorzystanie cyfrowych przetworników wagi z rodziny FIT, które są zwykle używane w aplikacjach, w których szybkość i dokładność są kluczowymi czynnikami. Najnowszy FIT7A posiada klasę dokładności aż do C4, kompensację niecentrycznego obciążenia (OIML R76), klasę ochrony IP66, zintegrowaną ochronę przeciw przeciążeniową i wiele innych.

Sterowanie

Drugim nieodzownym elementem łańcucha pomiarowego jest elektronika pomiarowa, która zasila, steruje i odczytuje wartości zmierzone uzyskane na wyjściu przetwornika wagi. Gdy decydujemy się na wysokiej klasy przetwornik o dużej prędkości próbkowania, wzmacniacz pomiarowy powinien posiadać równie wysokie parametry. Ciekawa propozycją jest najnowszy produkt HBM – terminal wagowy WTX.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *