Większość z nas zużyty sprzęt elektroniczny taki jak urządzenia AGD, telefony, tablety, komputery czy też zwykłe żarówki wyrzuca prosto do śmieci. Czy wiesz, że jest to niezgodne z prawem? Już od 2005 roku w Polsce obowiązuje nas zakaz wyrzucania powyższych towarów. Musimy wiedzieć, że powinniśmy je utylizować tak, aby nie zaszkodzić sobie oraz innym.
Szkodliwe odpady
Niestety nie każdy z nas wie, że zawarte w sprzęcie elektronicznym i elektrycznym związki (np. rtęć, kadm lub ołów) są dla nas szkodliwe, a wręcz trujące. Oczywiście, jeśli oddamy sprzęt do zakładu specjalizującego się w recyklingu, odzysku lub unieszkodliwianiu tego typu towarów nie mamy się czego obawiać. Najczęściej składniki te z powodzeniem można wykorzystać w procesie produkcyjnym innych sprzętów.
Jak postępować z zużytym sprzętem
– zanieś go do punktu napraw sprzętu AGD/RTV (właściciele takich firm chętnie przyjmują stare lub niedziałające sprzęty, aby odzyskać z nich sprawne podzespoły)
– znajdź punkt złomu, który posiada uprawnienia do zbiórki sprzętu elektronicznego i elektrycznego
– zanieś do sklepu – często przy okazji zakupu nowego sprzętu przyjmują stare lub niedziałające egzemplarze
– poszukaj przedsiębiorstwa zajmującego się profesjonalną zbiórką sprzętu elektronicznego i elektrycznego
– poszukaj zbiórek – często miasta, organizacje i przedsiębiorstwa organizują zbiórki sprzętu
Musimy wiedzieć, że każdy z nas ma wpływ na czystość naszej planety. Zaawansowane technologie obecne w dzisiejszych czasach pozwalają na stuprocentową i bezpieczną utylizację oraz recykling niebezpiecznych materiałów. Czemu więc zatem z nich nie korzystać? Jeśli jesteśmy zmuszeni pozbyć się starego sprzętu, zróbmy to według obowiązujących przepisów. Czasami pomimo tego, że nasz sprzęt ma już za sobą swoje lata świetności, jest jeszcze szansa na uratowanie go. Wymiana pojedynczych podzespołów może zdziałać bardzo dużo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat drugiego życia sprzętów elektronicznych i elektrycznych, zapraszamy do przeczytania artykułu tutaj: