Wybierając generator prądu warto zwrócić uwagę na jego moc oraz rodzaj zasilania. Ważne jest także jego przeznaczenie, gdyż nie każde urządzenie można zastosować wszędzie. Jak wybrać odpowiedni?
Generatory prądu – jaki wybrać?
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że im większa moc, tym droższe będą generatory prądu i więcej paliwa będą zużywały. Gdy zajdzie potrzeba zastosowania naszych elektronarzędzi z dala od źródła zastosowania to już średniej klasy i wielkości urządzenie będzie dla nich powerbankiem. Pozwalają na to silniki benzynowe dwusuwowe o mocy 800-1000 W.
Ekipy wykonawcze oraz remontowe potrzebują generatora prądu trójfazowego, który wytwarza prąd 400V tzw. siłę. Może on obsługiwać z powodzeniem urządzenia na 230 V, gdyż ma wtyczki jednego i drugiego rodzaju. Do generatorów prądu o dużej mocy możemy spokojnie podłączyć nawet betoniarkę. Najmniejsze generatory inwerterowe jednofazowe mają moc 600-800 W. Są raczej sprzętem turystycznym, który łatwo przemieścić. Dobrze jest mieć go na wszelki wypadek pod ręką. Pracuje najciszej ze wszystkich, może być przydatny nawet na jachcie jako zapasowy akumulator.
Generatory prądu w domu – kiedy włączy się zasilanie?
Generator prądu, który jest w domu jako dodatkowe źródło zasilania, powinien uruchamiać się samoczynnie w chwili zaniku napięcia w sieci. Jest to najwygodniejsza opcja, jednak najprostsze i najtańsze generatory nie posiadają takiej funkcji. Wyposażone są w ręczne rozruszniki z linką rozruchową i często potrafią być dość kłopotliwe w użyciu. Takie rozwiązanie nie będzie odpowiednie przy urządzeniach, które muszą pracować bez przerwy np. pompy czy instalacje alarmowe.
Tutaj sprawdzi się w pełni zautomatyzowany generator prądu, dostępny np. na https://agregaty.com.pl/, który posiada elektryczny rozrusznik połączony na stałe z domową instalacją elektryczną. Jednak ceny takich urządzeń zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. Natomiast znacznie tańszym sposobem na podtrzymanie napięcia po awarii zasilania jest zastosowanie zasilacza bezprzerwowego UPS. Używane są najczęściej do stacjonarnych komputerów wykorzystywanych do pracy.
Sposobem na zapewnienie sobie nieprzerwanego i długotrwałego działania urządzeń elektrycznych w razie awarii zasilania jest zastosowanie dwóch urządzeń razem czyli zasilacza bezprzerwowego z generatorem prądotwórczym. Z generatorem mogą współpracować zasilacze wyposażone w tak zwany układ AG, który zapewnia mniejszą wrażliwość na zakłócenia prądu elektrycznego.
- Bezpieczeństwo Cybernetyczne w Firmie: Rola Kompleksowej Obsługi IT - 12 grudnia 2023
- Jak wykorzystać błąd 404 - 16 marca 2023
- Jak wybrać laptop z funkcją tabletu– ranking laptopów 2w1? - 15 grudnia 2022