Praca przy komputerze zazwyczaj toczy się spokojnie, wręcz leniwie. Sytuacja zdecydowanie nabiera rozpędu, kiedy dochodzi do tzw. sytuacji kryzysowych. Do chwil, które znacząco potrafią podnieść nam ciśnienie na pewno możemy zaliczyć moment, w którym na komputer przez przypadek coś się wyleje. Tym bardziej jeśli na klawiaturze znajdzie się kawa, cola lub inny równie klejący się płyn. W chwili mocnego szoku trzeba zachować spokój i sprawnie przejść do ratowania sprzętu.  Przypominamy kilka prostych kroków, które pozwolą Ci na zminimalizowanie ewentualnych strat!

Krok pierwszy: Działaj szybko!

Twój refleks w zaistniałej sytuacji będzie miał bardzo duże znaczenie. Nie możesz poddać się panice, musisz zacząć działać! W pierwszej kolejności musisz pozbawić komputera źródła zasilania, aby nie doszło do poważnego zwarcia. To mogłoby mieć tragiczne skutki przede wszystkim dla twardego dysku – utrata danych mogłaby być bardzo bolesna. Jeśli nie zadziałasz wystarczająco sprawnie, komputer wyłączy się sam, co oznacza spięcie i uszkodzenie komputera. W takim wypadku musisz rozpocząć poszukiwania serwisu komputerowego, bo sam nie poradzisz sobie z awarią.

Krok drugi: Uzbrój się w cierpliwość!

W przypadku, gdy płyn wylał się na wyłączony sprzęt, najgorsze co możesz zrobić, to ponownie uruchomić komputer. Poczekaj cierpliwie do chwili, aż podzespoły znowu będą suche. W innym wypadku ryzykujesz spięcie, które jest Ci tak naprawdę najmniej potrzebne.

Krok trzeci: Zaczynamy suszenie

Czas suszenia jest mocno uzależniony od ilości wylanego płynu. Jeśli na komputerze znalazło się niewiele herbaty czy kawy, to powinniśmy się wstrzymać od uruchamiania do 48 godzin. Natomiast w przypadku większej ilości wylanego napoju, czas ten powinien być zdecydowanie dłuższy.

Krok czwarty: Czyszczenie podzespołów

Jeśli wiemy, że cały sprzęt jest już wysuszony, to w dalszej kolejności należy go przekazać do serwisu komputerowego. Tam specjaliści rozbiorą urządzenie i zaczną proces dokładnego czyszczenia go z zacieków. Jest to konieczne, aby w przyszłości zapobiec zwarciom komputera z tego powodu. Pamiętaj, jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w powyższej sytuacji, musisz działać sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie.

Nie zapomnij również, aby przed wyborem określonego serwisu sprawdzić ofertę naprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *