Roboty przemysłowe tak jak większość nowoczesnych maszyn do poprawnego działania wymagają programowania. Programiści maszyn przemysłowych to zdecydowanie jedna z najbardziej pożądanych grup zawodowych. Wśród najbardziej popularnych zawodów przyszłości to właśnie programiści zazwyczaj wymieniani są w czołówce listy.

Każdy robot przemysłowy pracuje według ściśle określonego schematu, który określony jest w kodzie. Bez względu na to z robotem jakiej firmy mamy do czynienia to właśnie program odpowiada za pracę maszyny.

Języki programowania robotów przemysłowych

Programowanie to w skrócie działanie związane ze sterowaniem, modelowaniem i symulacją działania robotów.

Podział sposobów programowania ze względu na sposób wyrażania programu działań robota na:

1. on-line – nietekstowe

2. off-line tekstowe/graficzne

3. hybrydowe łączące obie powyższe metody

Programowanie robotów wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Aby przekazać program niezbędne są specjalistyczne panele operatorskie , które za pomocą specjalnych przewodów łączą się ze sterownikami. Zdarza się również, że w tym celu wykorzystywane są komputery przemysłowe.

Oczywiście jakość tych podzespołów może wpłynąć na pracę maszyny. To właśnie panel operatorski i przewodu umożliwiają programowanie robotów na bezpieczną odległość.

Tu warto również zaznaczyć, że praktycznie każdy znaczący dostawca robotów ma swój język programowania. Tu może wskazać takie firmy jak KUKA, ABB, FANUC, Comau, Iqus. Z robotami tych dostawców można spotkać się praktycznie na całym świecie bez względu na branżę czy wielkość zakładu.

Szkolenia, kursy i praca z robotami

Aby zostać programistą lub operatorem robota przemysłowego należy przejść specjalne szkolenie lub kurs. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych szkoleń. Warto jednak wybierać tylko te, które kompleksowo i profesjonalnie przekażą wiedzę na temat pracy z robotami.

Każdy dostawca robotów prowadzi również kursy przed wdrożeniowe, które są znakomitą okazją do zapoznania się wieloma interesującymi aspektami dotyczącymi budowy i sposobu działania robota. W ten sposób można otrzymać solidne podstawy niezbędne do rozpoczęcia pracy przy programowaniu robotów.